Bezpieczeństwo struktur opartych o technologie MS Windows - wprowadzenie
 

Bezpieczeństwo struktur opartych o Unix/Linux - wprowadzenie

Podstawy systemów Unix/Linux: różnice w strukturach plików, zasady uwierzytelniania i obsługi użytkowników. Wprowadzenie do portów i gniazd (sockets). Podstawowe narzędzia systemowe do obsługi systemu i badania jego stanu. Kwestie logów i ich zawartości. Systemy dyskowe (EXT3, EXT4, ReiserFS i inne) oraz ich różnice. Rodziny Linux i BSD. Usługi systemowe, usługi wewnętrzne, usługi zewnętrzne: instalacja, konfiguracja, administracja i monitoring.


Bezpieczeństwo struktur opartych o Unix/Linux - 2

Zasady CIA w odniesieniu do konfiguracji systemów. Oprogramowanie systemowe - zaawansowana konfiguracja. Administracja bezpieczeństwem systemu: wprowadzenie do oprogramowania (np. nmap, netcat, pcap, ss, top, htop, ntop, atop itd.). Integracja i przesyłanie danych na zewnątrz. Systemy wymiany plików, w tym CIFS (wymiana plików z Windows). Analizy logów: awk, grep i pochodne - sposoby wyciągania informacji.


Bezpieczeństwo struktur opartych o Unix/Linux - 3

Systemy firewalli: funkcje i różnice: pf, ipfw, iptables i inne. Zaawansowane konfiguracje fw: w tym parametry stanu, TTL. Analiza nagłówków i treści TCP/IP: tcpflow, tcpdump, ngrep. Zaawansowana konfiguracja interfejsów sieciowych: aliasy, MTU itp. Współpraca systemu z agregatorami logów. Systemy inteligentnego backupu i kopii zapasowych (od rsynca do Baculi). Opensource vs commercial.


Bezpieczeństwo struktur opartych o Unix/Linux - dla zaawansowanych

Systemy VPN oparte o IPSec oraz OpenVPN. Wady i zalety. Obsługa sieci radiowych i ich monitoring (iw, iwspy, iwscan itd.). Systemy szyfrowania dysków (VeraCrypt). Zaawansowane techniki ochrony: chrooting, wirtualizacja usług, wirtualizacja zasobów, plikowe systemy dyskowe: techniki montowania i obsługi.


← Zobacz inne szkolenia


Zapytaj o wycenę:
Email: zbi@wcss.pl
Telefon: 71 320 20 13

 
 

wcss

Kontakt
 

Email: zbi@wcss.pl
Klucz: PGP

Telefon1: 71 320 20 13
Telefon2: 71 320 20 79

więcej →

Centrala ZBI
 

Budynek L-1
pok. 341
ul. Na Grobli 15
50-421 Wrocław


Partnerzy